Help - Search - Members - Calendar
Full Version: FIGHTHYPE PREDICTION LEAGUE
FightHype Community > BOXING HYPE > Boxing
Titlebelt
Welcome to FightHype's Prediction League contest for April 2008. Just look at our featured bouts for the month of April and choose which fighter will win and how? Our contest is easy to play and free to all. Good luck!


Saturday April 5th, 2008

1. Ivan Calderon vs. Nelson Dieppa - (12 rounds) - Ring Magazine Jr. Flyweight Championship Calderon UD

2. Felix Sturm vs. Jamie Pittman - (12 rounds) - WBA Middleweight Championship Sturm KO 7

3. Steve Molitor vs. Fernando Beltran - (12 rounds) - IBF Super Bantamweight Championship Molitor UD

4. Amir Khan vs. Martin Kristjansen - (12 rounds) - Lightweight Khan KO 7


Sunday April 6th, 2008

5. Gerry Penalosa vs. Ratanachai Sor Vorapin - (12 rounds) - WBO Bantamweight Championship Penalosa KO 8


Saturday April 12th, 2008

6. Miguel Cotto vs. Alfonso Gomez - (12 rounds) - WBA Welterweight Championship Cotto KO 5

7. Kermit Cintron vs. Antonio Margarito - (12 rounds) - IBF Welterweight Championship Margarito KO 6

8. Chad Dawson vs. Glen Johnson - (12 rounds) - WBC Light Heavyweight Championship Dawson UD

9. Clinton Woods vs. Antonio Tarver - (12 rounds) - IBF Light Heavyweight Championship Tarver UD

10. Mzonke Fana vs. Cassius Baloyi - (12 rounds) - IBF Super Featherweight Championship Baloyi MD


Saturday April 19th, 2008

11. Bernard Hopkins vs. Joe Calzaghe - (12 rounds) - Ring Magazine Light Heavyweight Championship Calzaghe SD

12. Tomasz Adamek vs. O'Neil Bell - (12 rounds) - Cruiserweight Adamek KO 8


Friday April 25th, 2008

13. Jesse Feliciano vs. Andrey Tsurkan - (10 rounds) - Jr. Middleweight Tsurkan KO 8


Saturday April 26th, 2008

14. Julio Cesar Chavez Jr. vs. Michele Orlando - (12 rounds) - Jr. Middleweight Bout Cancelled

15. Zsolt Erdei vs. DeAndrey Abron - (12 rounds) - WBO Light Heavyweight Championship Erdei UD

16. Sergiy Dzindziruk vs. Lukas Konecny - (12 rounds) - WBO Jr. Middleweight Championship Dzindziruk MD


Wednesday April 30th, 2008

17. Joel Julio vs. Ishe Smith - (10 rounds) - Jr. Middleweight


Scoring:

Correct Winner = 5 pts.
Correct Winner by UD (wide decision) = 8 pts.
Correct Winner by SD/MD (close decision) = 12 pts.
Correct Winner by KO/TKO (any round) = 10 pts.
Correct Winner by KO/TKO (-1/+1 exact round) = 15 pts.
Correct Winner by KO/TKO (exact round) = 20 pts.
Correct Draw Prediction = 35 pts.
Correct Winner by Disqualification = 55 pts.
Correct No Contest Prediction = 75 pts.

Bonuses:

Highest Total = +5 pts.
All Correct Picks = +5 pts.
BigJuicyHog
Saturday April 5th, 2008

1. Ivan Calderon vs. Nelson Dieppa - (12 rounds) - Ring Magazine Jr. Flyweight Championship- Calderon UD

2. Felix Sturm vs. Jamie Pittman - (12 rounds) - WBA Middleweight Championship- Sturm UD

3. Steve Molitor vs. Fernando Beltran - (12 rounds) - IBF Super Bantamweight Championship- Molitor UD

4. Amir Khan vs. Martin Kristjansen - (12 rounds) - Lightweight Khan TKO 7


Sunday April 6th, 2008

5. Gerry Penalosa vs. Ratanachai Sor Vorapin - (12 rounds) - WBO Bantamweight Championship Penalosa TKO 3


Saturday April 12th, 2008

6. Miguel Cotto vs. Alfonso Gomez - (12 rounds) - WBA Welterweight Championship Cotto TKO 8

7. Kermit Cintron vs. Antonio Margarito - (12 rounds) - IBF Welterweight Championship Cintron TKO 11

8. Chad Dawson vs. Glen Johnson - (12 rounds) - WBC Light Heavyweight Championship Dawson MD 12

9. Clinton Woods vs. Antonio Tarver - (12 rounds) - IBF Light Heavyweight Championship Woods UD 12

10. Mzonke Fana vs. Cassius Baloyi - (12 rounds) - IBF Super Featherweight Championship Baloyi TKO 8


Saturday April 19th, 2008

11. Bernard Hopkins vs. Joe Calzaghe - (12 rounds) - Ring Magazine Light Heavyweight Championship Calzaghe UD 12

12. Tomasz Adamek vs. O'Neil Bell - (12 rounds) - Cruiserweight Bell TKO 8


Friday April 25th, 2008

13. Jesse Feliciano vs. Andrey Tsurkan - (10 rounds) - Jr. Middleweight Feliciano SD 10


Saturday April 26th, 2008

14. Julio Cesar Chavez Jr. vs. Michele Orlando - (12 rounds) - Jr. Middleweight Chavez KO1

15. Zsolt Erdei vs. DeAndrey Abron - (12 rounds) - WBO Light Heavyweight Championship Erdei UD 12

16. Sergiy Dzindziruk vs. Lukas Konecny - (12 rounds) - WBO Jr. Middleweight Dzindziruk TKO 6
Championship


Wednesday April 30th, 2008

17. Joel Julio vs. Ishe Smith - (10 rounds) - Jr. Middleweight Julio TKO 7


oozemcbuck
QUOTE(Titlebelt @ Mar 23 2008, 10:48 PM) [snapback]383652[/snapback]
Welcome to FightHype's Prediction League contest for April 2008. Just look at our featured bouts for the month of April and choose which fighter will win and how? Our contest is easy to play and free to all. Good luck!
Saturday April 5th, 2008

1. Ivan Calderon vs. Nelson Dieppa - (12 rounds) - Ring Magazine Jr. Flyweight Championship CALDERON UD

2. Felix Sturm vs. Jamie Pittman - (12 rounds) - WBA Middleweight Championship STURM UD

3. Steve Molitor vs. Fernando Beltran - (12 rounds) - IBF Super Bantamweight Championship MOLITOR TKO 8

4. Amir Khan vs. Martin Kristjansen - (12 rounds) - Lightweight KHAN KO 9
Sunday April 6th, 2008

5. Gerry Penalosa vs. Ratanachai Sor Vorapin - (12 rounds) - WBO Bantamweight Championship PENALOSA UD
Saturday April 12th, 2008

6. Miguel Cotto vs. Alfonso Gomez - (12 rounds) - WBA Welterweight Championship COTTO KO 11

7. Kermit Cintron vs. Antonio Margarito - (12 rounds) - IBF Welterweight Championship MARGARITO UD

8. Chad Dawson vs. Glen Johnson - (12 rounds) - WBC Light Heavyweight Championship JOHNSON SD

9. Clinton Woods vs. Antonio Tarver - (12 rounds) - IBF Light Heavyweight Championship TARVER SD

10. Mzonke Fana vs. Cassius Baloyi - (12 rounds) - IBF Super Featherweight Championship BALOYI UD
Saturday April 19th, 2008

11. Bernard Hopkins vs. Joe Calzaghe - (12 rounds) - Ring Magazine Light Heavyweight Championship CALZAGHE UD

12. Tomasz Adamek vs. O'Neil Bell - (12 rounds) - Cruiserweight ADAMEK UD
Friday April 25th, 2008

13. Jesse Feliciano vs. Andrey Tsurkan - (10 rounds) - Jr. Middleweight FELICIANO SD
Saturday April 26th, 2008

14. Julio Cesar Chavez Jr. vs. Michele Orlando - (12 rounds) - Jr. Middleweight CHAVEZ TKO 9

15. Zsolt Erdei vs. DeAndrey Abron - (12 rounds) - WBO Light Heavyweight Championship ERDEI KO 7

16. Sergiy Dzindziruk vs. Lukas Konecny - (12 rounds) - WBO Jr. Middleweight DZINZIRUK UD
Championship

Wednesday April 30th, 2008

17. Joel Julio vs. Ishe Smith - (10 rounds) - Jr. Middleweight JULIO KO 5
Scoring:

Correct Winner = 5 pts.
Correct Winner by UD (wide decision) = 8 pts.
Correct Winner by SD/MD (close decision) = 12 pts.
Correct Winner by KO/TKO (any round) = 10 pts.
Correct Winner by KO/TKO (-1/+1 exact round) = 15 pts.
Correct Winner by KO/TKO (exact round) = 20 pts.
Correct Draw Prediction = 35 pts.
Correct Winner by Disqualification = 55 pts.
Correct No Contest Prediction = 75 pts.

Bonuses:

Highest Total = +5 pts.
All Correct Picks = +5 pts.

durhamshardest
1. Calderon UD

2. Sturm SD

3. Molitor UD

4. Khan TKO 9

5. Penalosa UD

6. Gomez SD

7. Margarito TKO 10

8. Dawson TKO 6

9. Tarver KO 3

10. Fana UD

11. Calzaghe TKO 12

12. Adamek UD

13. Feliciano UD

14.Chavez Jr UD

15. Erdei TKO 4

16. Julio KO 7

Jack 1000
QUOTE(Titlebelt @ Mar 23 2008, 09:48 PM) [snapback]383652[/snapback]
Welcome to FightHype's Prediction League contest for April 2008. Just look at our featured bouts for the month of April and choose which fighter will win and how? Our contest is easy to play and free to all. Good luck!
Saturday April 5th, 2008

1. Ivan Calderon vs. Nelson Dieppa - (12 rounds) - Ring Magazine Jr. Flyweight Championship

2. Felix Sturm vs. Jamie Pittman - (12 rounds) - WBA Middleweight Championship

3. Steve Molitor vs. Fernando Beltran - (12 rounds) - IBF Super Bantamweight Championship

4. Amir Khan vs. Martin Kristjansen - (12 rounds) - Lightweight
Sunday April 6th, 2008

5. Gerry Penalosa vs. Ratanachai Sor Vorapin - (12 rounds) - WBO Bantamweight Championship
Saturday April 12th, 2008

6. Miguel Cotto vs. Alfonso Gomez - (12 rounds) - WBA Welterweight Championship

7. Kermit Cintron vs. Antonio Margarito - (12 rounds) - IBF Welterweight Championship

8. Chad Dawson vs. Glen Johnson - (12 rounds) - WBC Light Heavyweight Championship

9. Clinton Woods vs. Antonio Tarver - (12 rounds) - IBF Light Heavyweight Championship

10. Mzonke Fana vs. Cassius Baloyi - (12 rounds) - IBF Super Featherweight Championship
Saturday April 19th, 2008

11. Bernard Hopkins vs. Joe Calzaghe - (12 rounds) - Ring Magazine Light Heavyweight Championship

12. Tomasz Adamek vs. O'Neil Bell - (12 rounds) - Cruiserweight
Friday April 25th, 2008

13. Jesse Feliciano vs. Andrey Tsurkan - (10 rounds) - Jr. Middleweight
Saturday April 26th, 2008

14. Julio Cesar Chavez Jr. vs. Michele Orlando - (12 rounds) - Jr. Middleweight

15. Zsolt Erdei vs. DeAndrey Abron - (12 rounds) - WBO Light Heavyweight Championship

16. Sergiy Dzindziruk vs. Lukas Konecny - (12 rounds) - WBO Jr. Middleweight
Championship

Wednesday April 30th, 2008

17. Joel Julio vs. Ishe Smith - (10 rounds) - Jr. Middleweight
Scoring:

Correct Winner = 5 pts.
Correct Winner by UD (wide decision) = 8 pts.
Correct Winner by SD/MD (close decision) = 12 pts.
Correct Winner by KO/TKO (any round) = 10 pts.
Correct Winner by KO/TKO (-1/+1 exact round) = 15 pts.
Correct Winner by KO/TKO (exact round) = 20 pts.
Correct Draw Prediction = 35 pts.
Correct Winner by Disqualification = 55 pts.
Correct No Contest Prediction = 75 pts.

Bonuses:

Highest Total = +5 pts.
All Correct Picks = +5 pts.


MY PICKS:

Calderon UD

Sturm UD

Molitor UD

Kahn UD

Penalosa SD

Cotto TKO 10

Margarito TKO 8

Dawson UD

Woods SD

Fana UD

Calzaghe SD

Adameck UD

Feliciano UD

Chavez Jr. KO 5

Erdei UD

Dzindziruk UD

Julio UD

Jack







sbruno3

Saturday April 5th, 2008

1. Ivan Calderon vs. Nelson Dieppa - (12 rounds) - Ring Magazine Jr. Flyweight Championship- CALDERON BY UD

2. Felix Sturm vs. Jamie Pittman - (12 rounds) - WBA Middleweight Championship- STURM BY 9 RD TKO

3. Steve Molitor vs. Fernando Beltran - (12 rounds) - IBF Super Bantamweight Championship- MOLITOR BY 5 RD TKO

4. Amir Khan vs. Martin Kristjansen - (12 rounds) - Lightweight- KHAN BY 3 RD TKO


Sunday April 6th, 2008

5. Gerry Penalosa vs. Ratanachai Sor Vorapin - (12 rounds) - WBO Bantamweight Championship- PENALOSA BY UD


Saturday April 12th, 2008

6. Miguel Cotto vs. Alfonso Gomez - (12 rounds) - WBA Welterweight Championship- COTTO BY 6TH RD TKO

7. Kermit Cintron vs. Antonio Margarito - (12 rounds) - IBF Welterweight Championship- CINTRON BY SD

8. Chad Dawson vs. Glen Johnson - (12 rounds) - WBC Light Heavyweight Championship- DAWSON BY UD

9. Clinton Woods vs. Antonio Tarver - (12 rounds) - IBF Light Heavyweight Championship- WOODS BY UD

10. Mzonke Fana vs. Cassius Baloyi - (12 rounds) - IBF Super Featherweight Championship- FANA BY SD


Saturday April 19th, 2008

11. Bernard Hopkins vs. Joe Calzaghe - (12 rounds) - Ring Magazine Light Heavyweight Championship- CALZAGHE BY UD

12. Tomasz Adamek vs. O'Neil Bell - (12 rounds) - Cruiserweight- BELL BY 10 RD TKO


Friday April 25th, 2008

13. Jesse Feliciano vs. Andrey Tsurkan - (10 rounds) - Jr. Middleweight- TSURKAN BY UD


Saturday April 26th, 2008

14. Julio Cesar Chavez Jr. vs. Michele Orlando - (12 rounds) - Jr. Middleweight Bout Cancelled

15. Zsolt Erdei vs. DeAndrey Abron - (12 rounds) - WBO Light Heavyweight Championship- ERDEI BY 4 RD TKO

16. Sergiy Dzindziruk vs. Lukas Konecny - (12 rounds) - WBO Jr. Middleweight- DZINDZIRUK BY 6 RD TKO
Championship


Wednesday April 30th, 2008

17. Joel Julio vs. Ishe Smith - (10 rounds) - Jr. Middleweight- JULIO BY UD
BigG
Calderon UD
Sturm UD
Molitor UD
Khan TKO 7
Penalosa TKO 7
Cotto TKO 7
Margarito KO 4
Dawson UD
Tarver UD
Baloyi SD
Hopkins UD
Bell-Adamek DRAW
Feliciano SD
Erdei TKO 8
Dzindziruk TKO 11
Julio UD


BrutalBodyShots
Well I've never participated in one of these things so I might as well...

Calderon UD Dieppa
Sturm UD Pittman
Molitor UD Beltran
Khan KO6 Kristjansen
Penalosa TKO10 Vorapin
Cotto KO10 Gomez
Margarito TKO7 Cintron
Dawson UD Johnson
Woods UD Tarver
Baloyi SD Fana
Calzaghe UD Hopkins
Adamek UD Bell
Tsurkan SD Feliciano
Erdei TKO10 Abron
Dzinziruk UD Konecny
Julio UD Smith
stateofthegame

Saturday April 5th, 2008

1. Ivan Calderon UD

2. Felix Sturm UD

3. Steve Molitor UD

4. Amir Khan KO6


Sunday April 6th, 2008

5. Ratanachai Sor Vorapin UD


Saturday April 12th, 2008

6. Miguel Cotto TKO9

7. Antonio Margarito TKO9

8. Glen Johnson UD

9. Clinton Woods UD

10. Mzonke Fana KO8


Saturday April 19th, 2008

11. Joe Calzaghe UD

12. Tomasz Adamek TKO11


Friday April 25th, 2008

13. Andrey Tsurkan KO8


Saturday April 26th, 2008

14. Zsolt Erdei UD

15. Sergiy Dzindziruk TKO 10


Wednesday April 30th, 2008

17. Joel Julio KO8
KYLE THEEE SPINKS FAN
Calderon: UD
Sturm: UD
Molitor: UD
Khan: TKO 4
Penalosa: TKO 9
Cotto: TKO 10
Margarito: TKO 9
Dawson: SD
Tarver: TKO 7
Baloyi: UD
Calzaghe: UD
Adamek: SD
Feliciano: SD
Chavez jr.: TKO 8
Erdei: TKO 8
Dzindziruk: UD
Smith: UD
Rivado
Calderon TKO 10

Sturm TKO 8

Molitor UD

Khan TKO 6

Penalosa UD

Cotto TKO 10

Margarito UD

Dawson SD

Woods UD

Fana UD

Calzaghe SD

Adamek/Bell DRAW

Feliciano UD

Chavez Jr. KO 1

Erdei UD

Dzindziruk UD

Julio UD
Romulus9
Calderon UD
Sturm UD
Molitor UD
Khan TKO 6
Penalosa UD
Cotto TKO 10
Margarito KO 7
Dawson UD
Woods UD
Baloyi TKO 11
Hopkins MD 12
Bell TKO 9
Feliciano UD
Erdei UD
Dzindziruk UD
Julio KO 7
Maxy
Calderon UD
Sturm UD
Molitor UD
Khan KO 10
Penalosa KO 8
Cotto KO 8
Margarito KO 10
Dawson UD
Woods UD
Baloyi UD
Calzaghe UD
Adamek UD
Tsurkan UD
Erdei KO 7
Dzinziruk KO 9
Julio UD
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.